Søren Holm in memoriam

Søren Holm in memoriam

Lige ved CX-Nyt’s deadline nåede en tragisk nyhed frem til redaktionen: klubbens mangeårige medlem, 623 Søren Holm, døde meget pludseligt af et hjertestop lørdag den 20. februar under en ferie på Rømø

Af Ralph Mølders

Flere genoplivningsforsøg af Søren var desværre forgæves.

Søren har gennem klubbens eksistens været et af dens mest markante medlemmer, idet han gennem to omgange har været medlem af dens bestyrelse: først ét år i 2006-2007, siden igen ét år i 2015-2016. Hans for klubbens største fortjeneste ligger dog nok i, at han igennem en 7 årig periode – fra 2006 til 2013 – har redigeret vores klubblad, CX NYT. I den tid blev det til 28 numre, og atter en enkelt udgave fulgte i begyndelsen af 2016, umiddelbart efter den ekstraordinære generalforsamling, hvor ingen redaktør havedes.

Ikke nok med det: Søren har også gennem flere år fungeret som vores hjemmesides webmaster, og her været med til at løse flere tekniske problemer.

Sørens ekspertice lå især i ret- og referatskrivningens kunst, idet han har refereret adskillige generalforsamlinger og bestyrelsesmøder og (om)formuleret og renskrevet vore vedtægter. Hans evner hertil oparbejdede han blandt andet gennem sit mangeårige virke som trafikinspektør i DSB’s administration. Ikke så mærkeligt, at han efter sin afsked her også blev aktiv i sin lokale beboerforening i Snekkersten, hvor han var medlem af dets bestyrelse.

Søren har med sit altid venlige og udadvendte væsen altid været meget afholdt i CX-klubben og bidrog mere end én gang med at løse forskellige konflikter. Derfor er det ikke så mærkeligt, at han – som den hidtil eneste i klubben – hele TO gange er blevet valgt til ”Årets CX-kammerat”, senest i 2016.

Vi, som har kendt ham og samarbejdet med ham, vil savne Søren. Også, fordi han også altid var et humørfyldt og festligt islæt ved klubbens træf.

Han efterlader sig sin hustru Ulla, børn og børnebørn. Æret være Sørens minde!

Søren Holm in memoriam

Facebook kommentarer
Del gerne hvor du ønsker
Tags: No tags

Comments are closed.